Alt-Ast Testi
ALT-AST

Teslim Süresi: 20dk

AST TESTİ

Aspartat aminotransferaz (AST) vücut hücrelerinde, en çok kalp ve karaciğerde daha az oranda böbrekler ve kaslarda bulunan bir enzimdir. Sağlıklı bireylerde kanda AST düşük düzeylerdedir. Karaciğer veya kas hücreleri hasarlandığında kana AST salınır. Böylece AST karaciğer hasarını saptayan yararlı bir testtir.

Karaciğer karnın sağ üst bölgesinde yerleşik yaşamsal bir organdır. Vücudun birçok yeni fonksiyonuna katılır. Karaciğer vücudun besleyici maddelerinin işlenmesini sağlar ve yağları sindirmek için safra imal eder. Kan pıhtılaşma faktörleri gibi önemli proteinleri üretir ve potansiyel olarak toksik maddeleri vücudun kullanıp elimine ettiği zararsız maddelere parçalar.

Birçok rahatsızlık karaciğer hücrelerinin zarar görmesine ve AST düzeylerinin yükselmesine neden olabilir. Test en çok hepatite, karaciğere toksik ilaçlara, siroza ve alkolizme bağlı karaciğer hasarını saptamada yarar sağlamaktadır. Ancak AST karaciğere özel olmayıp vücudun diğer kısımlarını olumsuz etkileyen hastalıklarda artabilmektedir.

ALT TESTİ

ALT çoğunlukla karaciğerde ve daha az miktarlarda da böbrekler, kalp ve kaslarda bulunan bir enzimdir. Normal şartlarda kandaki ALT düzeyleri düşüktür. Karaciğer hasar gördüğünde karaciğer hasarının daha bariz semptomları olan sarılık (göz ve derinin sararması) genellikle ortaya çıkmadan önce ALT kan dolaşımına salınır

Karaciğer karın bölgesinin sağ üst tarafında yerleşik yaşamsal bir organdır. Vücudun birçok önemli işlevini etkiler. Karaciğer vücudun besleyici maddeleri işlemesine yardımcı olur, yağları sindirebilmek için safra ve kan pıhtılaşma faktörleri gibi birçok önemli proteini ürettiği gibi toksik potansiyeli olan toksik maddeleri vücudun kullanabildiği veya atabildiği zararsız maddelere parçalar.

Birçok hastalık karaciğer hücrelerine zarar verebilerek ALT düzeylerinin yükselmesine yol açmaktadır. Test en çok hepatite, karaciğere toksik ilaçlar ve başka maddelere bağlı hasarın tespitinde yarar sağlamaktadır. Ancak ALT tamamen karaciğere spesifik olmadığı gibi vücudun diğer kısımlarını da etkileyen dürümlarda ALT düzeylerinin hafif -orta derecede arttığı görülebilmektedir.